Bankowcy pozytywnie oceniają 'pakiet zaufania' NBP
Bankowcy pozytywnie ocenili działania, zawarte w tzw. "pakieciezaufania", które Narodowy Bank Polski zamierza podjąć w celuprzywrócenia sprawności rynku finansowego. Prezes NBP SławomirSkrzypek poinformował, że cały pakiet będzie dostępny jeszcze w tymtygodniu.
"Pakiet zaufania to bardzo widoczny, dobry krok do przodu.Najważniejsze, że zasilamy płynność i dlatego podchodzę do tegobardzo optymistycznie. Jeśli będzie potrzeba, aby prosić NBP czyKomitet Stabilności Finansowej, to my jako sektor niewątpliwie tozrobimy. Dziś dostaliśmy zapewnienie, że Komisja będzie bardzoszybko reagować na te potrzeby" - powiedział prezes zarządu BankuBPH Józef Wancer.
Działania NBP pozytywnie ocenił także Jarosław Dowbaj, prezeszarządu Getin Banku.
"Mamy zapewnienie, że bank centralny będzie reagował na potrzebysektora. NBP, proponując te instrumenty podsuwa instrumenty, któreupłynnią rynek, a to jest teraz najważniejsze" - powiedziałDowbaj.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego, prezesa BZ WBK rozmowy zprzedstawicielami NBP i RPP były konstruktywne, a listazaproponowanych działań jest bardzo konkretna.
"Te instrumenty, które wypracowaliśmy dają nam głęboki oddech naprzyszłość. Nawet jeśli nie byłyby potrzebne, to lepiej je mieć wpodręcznej apteczce"- powiedział Morawiecki dziennikarzom.
Jego zdaniem, sytuacja na polskim rynku uspokoi się za kilkamiesięcy, ale rynki światowe będą potrzebowały znacznie więcejczasu.
We wtorek prezes NBP oraz członkowie Rady Polityki Pieniężnejspotkali się z przedstawicielami banków, którym Sławomir Skrzypekprzedstawił tzw. "pakiet zaufania"dla sektora bankowego.
Pakiet będzie koncentrował się na osiągnięciu trzech celów:umożliwieniu bankom pozyskiwania środków złotowych na okresydłuższe, niż jeden dzień, umożliwienie pozyskiwania środkówwalutowych oraz zwiększenie możliwości pozyskiwania płynnościzłotowej przez banki poprzez rozszerzenie zabezpieczeń operacji zNBP.
"Polski system jest bezpieczny, depozyty klientów są bezpieczne,dodatkowo gwarantowane do 175 tys. zł. Nie mamy problemu wykupuniezdrowych aktywów. Nasz plan nie oznacza pompowania środków wsektor bankowy. Naszym celem jest przywrócenie płynności na rynku"- powiedział na konferencji Sławomir Skrzypek.
Działania, które mają być podjęte przez NBP zawarte w pakiecieobejmują: prowadzenie zasilających operacji otwartego rynku wformie operacji repo o okresie zapadalności do 3 miesięcy,wprowadzenie operacji SWAP-ów walutowych, wprowadzenie depozytuwalutowego jako zabezpieczenia kredytu refinansowego, wprowadzeniemodyfikacji w systemie operacyjnym kredytu lombardowego, utrzymanieemisji 7-dniowych bonów pieniężnych jako głównego instrumentusterylizacji nadpłynności oraz wprowadzenie - jeśli będzie takapotrzeba - większej częstotliwości operacji otwartego rynku.
"Będziemy monitorować to, co się dzieje na rynku i w raziepotrzeby poszerzymy instrumentarium. Ten pakiet jest spójny iuwzględnia potencjalne potrzeby sektora" - podkreślił Skrzypek.
"Jeśli chodzi o SWAPy, które wprowadzamy na rynek - będą onedostępne jeszcze w tym tygodniu. Co do pozostałych operacji równieżbędą one do dyspozycji w tym tygodniu" - powiedział prezes.
Skrzypek powiedział, że ustawa o NBP nie przewiduje udzielaniabankom gwarancji na transakcje zawierane na rynku międzybankowym,ale będą stwarzane takie konstrukcje prawne, które nie będąc wprostgwarancjami, będą przynosiły podobne efekty tj. umożliwiązapewnienie płynności i większego zaufania.
"Gwarancje banków centralnych są potrzebne w Europie i USA. Unas potrzeba większego zaufania" - podkreślił.
Dokładna data kolejnego spotkania bankowców z prezesem NBP iczłonkami RPP nie została ustalona, ale zarówno prezes NBP, jak ibankowcy deklarują gotowość do dalszych rozmów, jeśli zajdzie takapotrzeba.
Dołącz do dyskusji: Bankowcy pozytywnie oceniają 'pakiet zaufania' NBP