SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP opuści MUX-8 do końca tygodnia. Stacje HbbTV już z MUX-3

Kanały wirtualne TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 są już nadawane nie z ósmego, tylko trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, ostatecznie Telewizja Polska opuści MUX-8 z końcem tygodnia.

Kanał HbbTV TVP ABC 2 Kanał HbbTV TVP ABC 2

Poza zwykłymi kanałami, TVP oferuje w naziemnej telewizji cyfrowej tak zwane stacje wirtualne. Są one dostępne dla widzów, których telewizory obsługują HbbTV i są podłączone do internetu. Stacje wyświetlają się na liście kanałów obok zwyczajnych emisji. Dotychczas TVP ABC 2, TVP Kultura 2. TVP Historia 2 były nadawane z MUX-8.

Telewizja Polska po otrzymaniu rezerwacji na MUX-6 zdecydowała się jednak zrezygnować z pasma w ramach ósmego multipleksu. Poza MUX-6 (TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka) posiada jeszcze MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia), który do końca roku musi przejść na standard nadawania DVB-T2/HEVC.

Właśnie na ten multipleks zostały przeniesione stacje wirtualne, a w zasadzie plansze z linkami do emisji w HbbTV. Zmiana na razie nie objęła ukraińskiego kanału Perszyj. Nie wiadomo czy jego emisja będzie kontynuowana. Zamiast stacji pojawia się plansza o konieczności włączenia funkcji HbbTV. Choć jest ona aktywna, to stacja się nie uruchamia.

TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że w Polsce blisko 800 tys. gospodarstw domowych posiada telewizory, które mogą odebrać takie emisje. W HbbTV są oferowane też aplikacje reklamowe, Polsat Go, TVP VOD, TVP GO, Legia TV, serwisy z programem telewizyjnym i stacjami radiowymi od Emitela.

Emitel o zniknięciu TVP z MUX-8

Choć od 3 stycznia kanały TVP Kultura i TVP Kobieta są nadawane z MUX-6, to duble tych stacji wchodzą dalej w skład MUX-8. Umowa między Telewizją Polską, a Emitelem miała wygasnąć pod koniec grudnia, ale obie spółki zdecydowały się ją przedłużyć o kilkanaście dni.

- Zgodnie z decyzją TVP kanały zostały przeniesione – TVP zwalnia MUX-8 do końca tego tygodnia. Wcześniejsze zmiany byłyby niekorzystne dla widzów, z uwagi na święta i okres poświąteczny, kiedy wolny czas spędzaliśmy przez telewizorem. Emitel zwrócił się do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej, czekamy na nią, aby KRRiT mógł jak najszybciej przygotować konkurs dla nadawców - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela, który jest operatorem ogólnopolskich multipleksów naziemnych.

Na jakim etapie jest wniosek Emitela o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8, aby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogła przeprowadzić konkursy na nowe kanały na slotach opuszczonych przez TVP? - Jeżeli rezerwacja na MUX-8 się zmieni, to zostanie ona opublikowana na BIP - mówi Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 We wrześniu TVP planuje opuścić także MUX-1, gdzie jest nadawany TVP ABC. Zainteresowany nadawaniem na zwolnionych miejscach jest główny udziałowiec Red Carpet TV. Od warunków konkursu decyzję uzależnia Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: TVP opuści MUX-8 do końca tygodnia. Stacje HbbTV już z MUX-3

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
A ten ukraiński to nadajemy bo?
www UA nie działa?
TVP lepiej niech się zajmie swoimi kanałami by wszystko było naziemnie jak i sygnał dostępny chociaż w Europie.
0 0
odpowiedź
User
DVB
Red Carpet pod względem jakości przekazu to dno. Często niskiej jakości kopie filmów/seriali pozyskiwane niewiadomo skąd, FATALNA jakość dźwięku. Totalna amatorszczyzna.

KRRiT oceniając wnioski powinna zwracać uwagę na takie kwestie techniczne.
0 0
odpowiedź
User
HbbTV
Dlaczego jakość kanałów HbbTV TVP jest tak niska? Wyraźnie gorsza od sygnału w DVB-T. TVP nie radzi sobie technologicznie (kiepskie enkodery) czy celowo obniża bitrate?
0 0
odpowiedź