Polsat Box Go może niebawem dołączyć stacje TVP i TVN
Choć w ostatnim czasie serwisy streamingowe zaczęły dodawać objęte zasadą must carry, must offer kanały konkurentów, to Polsat Box Go nadal nie udostępnia: TVP1, TVP2, TVP3 i TVN. Kiedy to się zmieni? – Jesteśmy w intensywnych rozmowach z nadawcami i mam nadzieję, że będzie to już wkrótce - powiedział na telekonferencji Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu.
Zgodnie z zasadą must carry, must offer wszystkie sieci kablowe, operatorzy IPTV i platformy cyfrowe powinny udostępniać kanały: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN i TV Puls. Identyczny obowiązek dotyczy serwisów streamingowych ze stacjami linearnymi, które są zarejestrowane w Polsce. O ile z tradycyjnymi dostawcami płatnej telewizji nie ma problemu, to z platformami streamingowymi dużych nadawców bywa różnie. Nie pomogły nawet kilkukrotne upomnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie.
Serwisy streamingowe powoli dostosowują się do must carry, must offer
Spośród platform streamingowych dużych nadawców jedynie Canal+ online od kwietnia 2023 roku oferuje wszystkie kanały must carry, must offer. Nastąpiło to po wielomiesięcznych negocjacjach. Nadawcy obawiają się, że udostępniając kanał rywalowi, część osób nie wykupi subskrypcji ich usługi lub nie zainstaluje aplikacji z darmowymi kanałami i reklamami. Czasami problem z porozumieniem dotyczył kwestii technicznych. Telewizja Polska oczekiwała, żeby subskrybenci innych platform pobierali sygnał z jej serwerów (CDN).
Pod koniec października należący do TVN Warner Bros. Discovery Player dołączył do oferty kanały: TVP1, TVP2, TVP3 (wszystkie wersje). Wcześniej platforma zaoferowała także TV Puls. W Playerze nie ma wciąż Polsatu i TV4, objętych zasadą. Max oferuje tylko TVN, ale jest zarejestrowany w Holandii. Za pośrednictwem TVP VOD nie można oglądać żadnej z obowiązkowych stacji konkurentów (Polsat, TV4, TV Puls). Polsat Box Go dołączył TV Puls, ale nie udostępnia: TVP1, TVP2, TVP3 i TVN.
Choć zasada must carry, must offer nie zawsze jest zgodna z interesami nadawców, to na pewno ułatwia życie użytkownikom serwisów streamingowych. Nie muszą nieustannie przełączać się między aplikacjami, jeśli chcą oglądać programy na najpopularniejszych stacjach, znanych z naziemnej telewizji cyfrowej. W projekcie ustawy nazywanym „Lex Pilot” postulowano rozszerzenie listy kanałów obowiązkowych, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości najpierw zrezygnował z tego postulatu, a potem z całego projektu.
Zobacz także: Wszystkie kanały w jednej aplikacji? „Mission impossible”
Jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie zasady must carry, must offer? - Operator rozprowadzający programy, a więc również dostawca usług OTT, w przypadku naruszenia zasady must carry/must offer może podlegać karze pieniężnej w wysokości do 10 proc. przychodu operatora osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, nakładanej przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Karze pieniężnej może podlegać również nadawca, w przypadku, gdy narusza swoje obowiązki wynikające z zasad must carry/must offer. W przypadku jej naruszenia podlega karze w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za prawo do dysponowania taką częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu nadawcy - oceniał niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jakub Borowiak, prawnik Kancelarii Prawnej Media.
Dołącz do dyskusji: Polsat Box Go może niebawem dołączyć stacje TVP i TVN