SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

Wprowadzenie zezwolenia sezonowego na pracę czy modyfikacja tzw. systemu oświadczeniowego sformalizują procedurę krótkoterminowego zatrudniania cudzoziemców. Już dzisiaj przedsiębiorcy sygnalizują, że w przypadku zwykłych zezwoleń,  na rozpatrzenie wniosku trzeba czekać kilka miesięcy – ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ma on na celu uszczelnienie tzw. procedury oświadczeniowej (dla obywateli wybranych 6 państw) i wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie pracy sezonowej. W pewnym zakresie wprowadza jednak również zmiany do procedury wydawania „standardowych” zezwoleń na pracę przez wojewodę.

. Co prawda są przewidziane terminy na rozpatrzenie wniosków - 7 dni, a w przypadkach wymagających dodatkowych wyjaśnień 30 dni, ale w dużej mierze efektywność nowych instrumentów będzie zależała od zaangażowania organów administracji i ich odpowiedniego przygotowania. Co istotne, przewiduje się możliwość zastosowania instytucji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy prac w zawodach potrzebnych na rynku – w tym przypadku jednak wydanie rozporządzenia przez ministra będzie fakultatywne – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Zastrzeżenia budzi przyznanie ministrowi pracy prawa do wprowadzania, w drodze rozporządzenia, rocznych limitów zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodów, zezwoleń sezonowych oraz rejestrowanych oświadczeń.

Konfederacja Lewiatan popiera dążenie do ograniczenia przypadków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców. Możliwość legalnego i efektywnego zatrudnienia cudzoziemca ma, w obecnej sytuacji na rynku pracy, kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania  przedsiębiorstw, w szczególności ich konkurencyjności. Zapewnienie skutecznych mechanizmów zatrudniania cudzoziemców jest podstawowym elementem ograniczania potencjalnych nieprawidłowości.

Zatrudniani cudzoziemcy nie stanowią konkurencji dla obywateli polskich. Cudzoziemcy są zatrudniani w zawodach i stanowiskach deficytowych na rynku pracy.  Statystyki wskazują, że polski rynek jest „wydrenowany” ze specjalistów. Stopniowo rosnącemu napływowi obcokrajowców towarzyszy stały trend spadku bezrobocia.

Dołącz do dyskusji: Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl