SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Luka w systemie Windows 10. Łatka Microsoftu pojawiła się dopiero po jakimś czasie

Do sieci wyciekły informacje o luce, która może być zagrożeniem dla komputerów z systemem Windows 10. Przez błąd cyberprzestępcy mogli przejąć kontrolę nad urządzeniem i wykraść dane. Na szczęście Microsoft szybko udostępnił łatkę na swojej stronie internetowej.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Szczególnie wrażliwe na atak mogły być komputery PC, które działają jako serwery. Microsoft odkrył błąd w systemie i udostępnił na swojej stronie łatkę, która usuwa lukę. Możliwe jest również skorzystanie z automatycznej aktualizacji systemu. Producent oprogramowania opublikował też poradnik, który ostrzegał klientów przed potencjalnym zagrożeniem. W artykule umieszczono informacje dotyczące zabezpieczeń, jakie klienci powinni stosować, aby utrudnić cyberprzestępcom wykorzystanie luki w sieciach korporacyjnych.

Jak twierdzą specjaliści od bezpieczeństwa systemów komputerowych, błąd mógł być szczególnie niebezpieczny dla firm, które w swoich serwerach wykorzystują Windows 10. W związku z “wyciekiem” informacji na temat CVE-2020-0796 firma musiała “ratować swoje dobre imię”. W tym celu opublikowano poradnik, który ostrzegał klientów przed potencjalnym zagrożeniem. W artykule umieszczono informacje dotyczące zabezpieczeń, jakie klienci powinni stosować, aby utrudnić cyberprzestępcom wykorzystanie luki w sieciach korporacyjnych.

Wormable niebezpieczne dla systemów operacyjnych

- Na szczęście Microsoft szybko wydał łatkę, która naprawiła błąd CVE-2020-0796. Co prawda komputery konsumenckie były mniej zagrożone, jednak mogły być potencjalnymi nosicielami wormable. Miejmy nadzieję, że w przyszłości takie luki będą wykrywane szybko, a Microsoft nie pozwoli sobie na wycieki informacji na ich temat - komentuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.

Wormable może być bardzo niebezpieczne dla systemów operacyjnych korporacji. Za sprawą tej infekcji komputer może zarazić pozostałe maszyny pracujące w sieci i haker może przejąć nad nimi kontrolę. Tak było z WannaCry, który zainfekował około dwieście tysięcy komputerów. Miały one niezaktualizowany system Windows.

Windows 10 w miliardzie urządzeń na świecie. Dwa lata opóźnienia

Koncern Microsoft poinformował, że system Windows 10 jest obecnie wykorzystywany w miliardzie aktywnych urządzeń na całym świecie. Wśród nich są komputery stacjonarne, notebooki, konsole Xbox oraz gogle HoloLens. Pierwotnie zakładano, że próg miliarda instalacji Windows 10 zostanie osiągnięty w 2018 roku.

Pomógł koniec Windows 7?

Informując o przekroczeniu bariery miliarda urządzeń z Windows 10 Microsoft podaje, że z systemu korzysta obecnie 100 proc. firm z listy Fortune 500. Firma dziękuje użytkownikom za wybór systemu podkreślając jednocześnie unikalne cechy Windowsa 10.

Rosnąca popularność Windowsa 10 może być związana nie tylko z podkreślanymi przez producenta zaletami systemu, ale także z faktem że Microsoft od dłuższego czasu starał się nakłonić użytkowników Windowsa 7 do przesiadki na nowy system. Ostateczny krok w tym kierunku miał miejsce w połowie stycznia br., gdy Microsoft całkowicie zakończył wsparcie techniczne dla Windowsa 7.

W zakończonym 30 września 2019 r. kwartale Microsoft zanotował zysk netto w wysokości 10,68 miliarda dolarów, w porównaniu do 8,82 miliarda dolarów zysku dwanaście miesięcy wcześniej (wzrost o 21 proc.). W omawianym okresie wyraźnie zwiększył się także przychód koncernu z Redmond - o 14 proc., z 29,08 miliarda dolarów do 33,06 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Luka w systemie Windows 10. Łatka Microsoftu pojawiła się dopiero po jakimś czasie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl