Były publicysta „Do Rzeczy” wycofany z ambasady w USA. Chce miliona rekompensaty
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wpłynęła oferta od ambasadora Polski w USA Marka Magierowskiego - informuje we wtorek Wirtualna Polska. Jak podaje, wzywany przez MSZ do kraju ambasador chce "rekompensaty" za pracę, którą miał wykonywać do 23 listopada 2025 roku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło fakt wpłynięcia oferty od ambasadora Polski w USA Marka Magierowskiego, który został wezwany do kraju. Resort w odpowiedzi na pytania WP podkreślił jednak, że "nie komentuje szczegółów propozycji pana Magierowskiego, ani konkretnej sumy".
"W ocenie MSZ propozycja pana M. Magierowskiego nie znajduje żadnego uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa" - przekazał WP resort. Według ustaleń portalu Marek Magirowski chce otrzymać prawie 1 mln zł: 346,5 tys. zł oraz 137,3 tys. dolarów
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Rzecznik prasowy ministerstwa powiedział, iż wobec braku podstaw do wypłaty "oczywiste, że MSZ nie rozważa takiego porozumienia". Jednocześnie resort ocenił, że jest otwarty "na wnioski powracających ambasadorów, którzy nie są pracownikami MSZ, o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron lub inne rozwiązania zgodne z przepisami prawa". Według informacji przekazanych WP przez ministerstwo część ambasadorów występuje z takimi propozycjami.
Resort podkreślił, że "nie istnieje żaden tryb rekompensaty" dla ambasadorów wzywanych do kraju, a "zgodnie z istniejącymi uregulowaniami otrzymują wynagrodzenie wynikające z powołania".
Ambasador Marek Magierowski nie odpowiedział na pytania przesłane mu przez WP. Zapowiedział, że do czasu zakończenia misji nie będzie odpowiadał na pytania mediów
Magierowski w ambasadach, kancelarii prezydenta i prasie
Marek Magierowski stanowisko ambasadora Polski w USA objął w listopadzie 2022 roku. Przedtem, od czerwca 2018 roku, pełnił taką funkcję w Izraelu.
Od maja 2017 do połowy 2018 roku Magierowski był wiceministrem spraw zagranicznych. Przedtem, od października 2015 roku, pracował w Kancelarii Prezydenta RP. Od grudnia 2015 roku był dyrektorem biura prasowego i rzecznikiem prezydenta.
Wcześniej Marek Magierowski przez ponad 20 lat był dziennikarzem. Najpierw był zatrudniony w „Najwyższym Czasie” i „Gazecie Poznańskiej”, a potem w poznańskim oddziale „Gazety Wyborczej”. W 2001 roku został szefem działu zagranicznego w „Newsweeku”, następnie był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Forum”.
W latach 2006-2011 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, a w latach 2011-2012 pisał też dla „Uważam Rze”.
Dołącz do dyskusji: Były publicysta „Do Rzeczy” wycofany z ambasady w USA. Chce miliona rekompensaty
Sposób interpretacji prawa to jedna z podstawowych różnic między wschodem i zachodem
Sposób interpretacji prawa to jedna z podstawowych różnic między wschodem i zachodem