Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia
Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych jej członkowie obradowali na temat konieczności powołania nowych składów rad programowych mediów publicznych, których kadencja upływa w przyszłym roku. Juliusz Braun złożył również wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, jednak kolejny raz nie spotkał się on z poparciem pozostałych członków.
Do kompetencji Rady Mediów Narodowych należy m.in. powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP. Liczą one 15 członków, 10 z nich reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych 5 powołuje się z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących wybierają członkowie rady programowej podczas tajnego głosowania większością głosów. Zajmują się one opiniowaniem kwestii programowych w danej spółce.
Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w czwartek, 15 października ustalono, jakie działania musi podjąć organ, aby doszło do powołania rad programowych mediów publicznych. Komunikat w tej sprawie ma pojawić się na stronie internetowej Sejmu, a komunikaty w skróconej wersji - na stronach internetowych mediów ogólnopolskich i regionalnych.
Braun po raz kolejny chciał odwołania prezes Polskiego Radia
Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun ponownie złożył wniosek o poszerzenie porządku obrad o rozpatrzenie wniosku (składanego pierwotnie jeszcze przez Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z członkostwa w RMN) o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. - Uzupełniając przedstawiane już wcześniej uzasadnienie, wskazałem na postępujący spadek audytorium Programu Trzeciego Polskiego Radia, który kolejny raz osiągnął historyczne minimum. Glos przeciw przedstawiła pani poseł Joanna Lichocka, która wyraziła oburzenie z powodu mojego wniosku, który - jej zdaniem - ma na celu niszczenie mediów publicznych. Jak stwierdziła, spadek słuchalności Trójki - nawet jeśli jest faktem, co wcale nie musi być prawdą - stanowi efekt działania grupy dziennikarzy którzy postanowili zniszczyć "Trójkę" – tłumaczy nam Juliusz Braun.
Chcieliśmy spytać o to Joannę Lichocką, jednak w czwartek nie udało się z nią skontaktować.
Wniosek o poszerzenie obrad o punkt dotyczący odwołania Agnieszki Kamińskiej nie spotkał się jednak z poparciem Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i właśnie Joanny Lichockiej. - Te same osoby zadecydowały też o odrzuceniu drugiego mojego wniosku: o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego rozpatrzenia wniosku - również złożonego przed wielu tygodniami - o odwołanie prezesa PAP Wojciecha Surmacza - przekazał nam Juliusz Braun.
Pierwszy wniosek w sprawie odwołania Wojciecha Surmacza były prezes TVP złożył jeszcze w lipcu br. Chodziło o publikację prezesa Polskiej Agencji Prasowej, który w internetowym felietonie mocno skrytykował Platformę Obywatelską, a także wydawcę "Faktu" (Ringier Axel Springer Polska), m.in. za niedawny artykuł o ułaskawieniu mężczyzny skazanego za pedofilię. - Zamieściłem tekst na niezależnym portalu, jako dziennikarz i człowiek mam prawo wyrażania swoich opinii. To moja opinia, nie prezesa PAP - mówił Surmacz portalowi Wirtualnemedia.pl.
Natomiast powodem odwołania Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska miało być m.in. zamieszanie wokół Listy Przebojów Trójki w maju br., w związku z czym wielu wieloletnich dziennikarzy stacji odeszło – najpierw pod koniec maja, a kilku również we wrześniu br.
Kończące się kadencje rad programowych
Natomiast 16 lutego 2021 roku kończą kadencje rady programowe w TVP Kraków, TVP Katowice, TVP Pozań, TVP Lublin, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Łódź, Radiu Kraków, Radiu Katowice, Radiu Poznań, Radiu Lublin, Radiu Rzeszów, Radiu Szczecin, Radiu Łódź, Radiu Koszalin.
Z kolei 16 marca 2021 roku upływa termin działania rad programowych w TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Opole TVP Olsztyn, TVP Wrocław, TVP Warszawa, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Wrocław, Radiu dla Ciebie i w Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja rady programowej w TVP Polonia kończy się 26 kwietnia 2021 roku.
Dołącz do dyskusji: Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia
No jak widać ta konfrontacja wygląda całkiem dobrze. W przeciwieństwie do PR. Łącznie na wszystkich 4 programach w największych miastach Polskie Radio ma niższą słuchalność niż 3 na liście najpopularniejszych stacji TOK FM. PR razem to już poniżej 10%. W przyszłym roku przynajmniej kilkanaście milionów złotych mniej z reklam - to połowa przychodów. W normalnej firmie już by takiego prezesa dawno zwolniono.