PiS i jego sojusznicy zdominowali TVP i Polskie Radio
W trzecim kwartale 2023 roku Telewizja Polska przeznaczyła dla polityków koalicji rządzącej i partii ją popierających w sumie ponad 78 proc. czasu, jaki w ogóle poświęcono politykom na wszystkich antenach. Z kolei w Polskim Radiu dla polityków koalicji przeznaczono 68,5 proc. czasu antenowego, który przysługiwał wszystkim ugrupowaniom. Takie wnioski płyną z kolejnego już zestawienia, przygotowanego przez prof. Tadeusza Kowalskiego z KRRiT.
Podstawą kwartalnych zestawień są raporty, jakie nadawcy publiczni zobligowani są przesyłać członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z danych za trzeci kwartał br. wynika, że na antenach Telewizji Polskiej na przedstawienie stanowisk koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań (czyli: Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Suwerenna Polska, Partia Republikańska, OdNowa RP, Kukiz’15) oraz stanowisk Kancelarii Prezydenta, Premiera i marszałka Sejmu przeznaczono łącznie 78,72 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii. Dla porównania w drugim kwartale było to 80,37 proc.
Z kolei na prezentację stanowisk opozycyjnych partii politycznych (Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Polska2050, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Lewica Razem, Centrum dla Polski, Nowoczesna, Partia Zieloni, Federacja dla Rzeczypospolitej, Polska Partia Socjalistyczna, Porozumienie, Unia Europejskich Demokratów, Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej) oraz Marszałka Senatu nadawca publiczny poświęcił w tym czasie łącznie 21,28 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii.
We wrześniu 2023 r., czyli w ostatnim pełnym miesiącu poprzedzającym wybory do Parlamentu, sprawy miały się trochę inaczej. Dla polityków koalicji rządzącej i popierających je partii przeznaczono na antenach TVP łącznie 74,52 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii. Ogółem w trzecim kwartale 2023 r. wyemitowano ok. 301 godzin programów z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych, z czego Prawo i Sprawiedliwość oraz premier, prezydent i marszałek Sejmu zajęli ok. 210 godzin. Platforma Obywatelska i marszałek Senatu w tym samym okresie dostali do dyspozycji ok. 13 godzin.
Polskie Radio: więcej czasu dla opozycji
Nieco inaczej proporcje te wyglądały w Polskim Radiu. Z danych nadesłanych do KRRiT przez nadawcę wynika, że w trzecim kwartale br. przeznaczył on łącznie 68,55 proc. czasu antenowego na przedstawienie stanowisk partii tworzących i popierających rząd – w stosunku do drugiego kwartału zanotowano tu wzrost (I kwartał - 63,57 proc.). Tylko na prezentację stanowisk PiS przeznaczono 63,54 proc.
Z kolei politycy opozycyjni dostali łącznie 31,45 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii. W trzecim kwartale 2023 r. Polskie Radio wyemitowało ok. 168 godzin audycji z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych.
Na dysproporcje w przyznawaniu czasu antenowego politykom w mediach publicznych prof. Tadeusz Kowalski zwracał uwagę już w styczniu br. podczas posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdy postulował wprowadzenie do rocznego sprawozdania uwagi o braku zrównoważenia przekazu mediów publicznych. - Chodziło o to, aby podkreślić, iż te dysproporcje istnieją, a z drugiej strony zależało mi na zaznaczeniu, że KRRiT nie bada ich w sposób właściwy - komentował członek KRRiT.
Ostatecznie uwagi takiej nie wprowadzono do sprawozdania.
Dołącz do dyskusji: PiS i jego sojusznicy zdominowali TVP i Polskie Radio