SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP z uroczystymi obchodami rocznic oraz nowymi programami kulturalnymi

Telewizja Polska w najbliższych miesiącach w uroczysty sposób będzie obchodzić najważniejsze rocznice, w tym m.in. 13-lecie śmierci Jana Pawła II, 8-lecie katastrofy smoleńskiej czy 75-lecie krwawej niedzieli, z okazji której Jedynka pokaże film „Wołyń”. Zadebiutuje również kilka nowych audycji kulturalnych, a ostatnio TVP1 zainaugurowała nowe pasmo z polskimi produkcjami pokazującymi naszą historię.

Jacek Kurski; fot. Michał Kurdupski Jacek Kurski; fot. Michał Kurdupski

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział, że Telewizja Polska w najbliższych miesiącach pokaże kilka pozycji, które wiążą się ze szczególnymi rocznicami, jakie będziemy obchodzić w najbliższym czasie. - Od teraz będziemy kładli nacisk na to, aby uroczyście odchodzić różnego rodzaju rocznice dotyczące historii Polski - informował.

26 marca odbędzie się 85. rocznica akcji pod Arsenałem. Z tej okazji w środę, 21 marca TVP1 pokazała „Wielki test”, którego tematem będą wielcy polscy dowódcy. - Format „Wielkich testów” jest idealną formą rozrywki, publicystyki i edukacji w sposób bardzo ciekawy, i zyskujący coraz większą widownię - mówi Kurski.

Dwa dni wcześniej, bo 24 marca odbył się dzień upamiętniający Polaków ratujących Żydów, z którego okazji Jedynka tego dnia o 18.20 zorganizowała transmisję z koncertu „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”.

W poniedziałek, 2 kwietnia wypada 13. rocznica śmierci Jana Pawła II. - Zauważyliśmy, że ostatnio ta postać jest coraz bardziej zapominana, dlatego w tym roku koncertem na żywo z Wadowic „Pamiętamy, Ojcze Święty - w hołdzie św. Janowi Pawłowi II” chcemy upamiętnić papieża Polaka - twierdzi prezes TVP. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 od godz. 20.00 do 21.37, czyli godziny śmierci Jana Pawła II.

Z okazji przypadającej na 10 kwietnia ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jedynce zostanie pokazana suita autorstwa kompozytora Michała Lorenca, będąca rozwinięciem motywu z filmu „Różyczka”. - Zapożyczona z tego filmu muzyka pomogła przejść Polakom trudny czas żałoby narodowej po katastrofie prezydenckiego samolotu sprzed ośmiu lat - komentował Kurski.

Wiosną tego roku Telewizja Polska planuje również obchody 75. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej (13 kwietnia), 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia), oraz 70. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego (25 maja).

W okolicach 75. rocznicy krwawej niedzieli Jedynka pokaże film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, którego koproducentem jest TVP. Rocznica ta przypada dokładnie 11 lipca, ale tego dnia będzie rozgrywany półfinałowy mecz MŚ w piłce nożnej, dlatego filmowa produkcja zostanie wyemitowana w najbliższym najbardziej odpowiednim terminie.

We wtorek, 13 marca o 20.30 telewizyjna Jedynka pokazała pierwszy odcinek historycznego serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, który po ponad 30 latach od premiery został poddany cyfrowej rewitalizacji. - Ważne jest, aby od czasu do czasu przypomnieć tę najbardziej istotną misję telewizji publicznej, jaką jest umacnianie wspólnoty narodowej. Należy tworzyć i udostępniać Polakom te zasoby, które budują patriotyzm i mają silną rolę kulturotwórczą czy edukacyjną. Telewizja Polska podjęła szereg inicjatyw w tym względzie - mówił Kurski.

Tym samym publiczny nadawca zainaugurował nowe pasmo, w którym z okazji zbliżającego się stulecia odzyskania niepodległości będą emitowane najważniejsze polskie produkcje pokazujące polską historię. Po zakończeniu „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” TVP1 we wtorkowym prime-time będzie pokazywać kolejne tytuły o tej tematyce. Jacek Kurski zapowiada, że chciałby to pasmo kontynuować przez lata.

Publiczny nadawca na swoich antenach, zwłaszcza w TVP1, w najbliższym czasie zacznie pokazywać kilka formatów, które w sposób skrótowy będzie popularyzować polską literaturę. Jednym z nich jest cykl 2-minutowych spotów, wykonanych we współpracy z Andrzejem Doboszem, prezentujących największych polskich pisarzy XX wieku (w tym m.in. Leopolda Tyrmanda, Antoniego Sławińskiego czy Marka Hłasko).

TVP wprowadza również cykliczną i krótką audycję o nazwie „Kalendarium”, w którym będzie przypominane widzom rocznice najważniejszych wydarzeń. Zobaczymy również kulturalny magazyn „Afisz”, który będzie rekomendował książki, płyty, koncerty, spektakle i filmy warte obejrzenia. - Są to audycje robione w sposób skrótowy i nieinwazyjny, które nie zamęczą a zaciekawią widza. Naszym celem jest w jak najbardziej atrakcyjny sposób zachęcenie widzów do kultury wysokiej - komentuje Kurski.

Dołącz do dyskusji: TVP z uroczystymi obchodami rocznic oraz nowymi programami kulturalnymi

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dustman
"Hłasko" pisał się przez samo "H", poprawcie to
0 0
odpowiedź
User
OLO
Od teraz będziemy kładli nacisk na to, aby uroczyście odchodzić różnego rodzaju rocznice dotyczące historii Polski".
Będziemy wynosić na szczyty brata Wodza Jarosława! Lech Kaczyński zastał Polskę drewnianą, a zostawił.....Zapraszamy. Telewizja dla według słów "Ciemnego Ludu" Słowa "Ciemny lud to kupi" Powiedział obecny prezes TVP.
0 0
odpowiedź
User
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych
I to mi się podoba. Telewizja publiczna zdecydowanie i bezdyskusyjnie powinna być telewizją patriotyczną, wspierać krajową rację stanu, a nie działać przeciwko niej. Obchodzenie ważnych rocznic historycznych jak najbardziej wpisuje się w misję.

Komu to przeszkadza, zawsze jest alternatywa w postaci amerykańskiego TVN-u i można się upajać 24 godziny na dobę programami dla "nieciemnego" ludu (różnymi tam "Szkołami", "Ukrytymi prawdami" i innymi tego typu). Ktoś powie, że w Polsce nie ma wolności? Otóż jest. Jest, ponieważ mogą tutaj spokojnie nadawać takie proamerykańskie media jak TVN i uprawiać swoją propagandę - nikt im za to koncesji nie zabiera. Na szczęście jest też patriotyczna telewizja publiczna, będąca ogólnodostępną odtrutką i przeciwwagą.
0 0
odpowiedź