Podczas ostatniego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyliła koncesje dwóch telewizji lokalnych: TV Morąg oraz TV Pogranicze/Pogranicze TV/Telewizja Pogranicze. Prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT informuje, że najprawdopodobniej nadawcy zdecydowali się na zakończenie nadawania z przyczyn finansowych.
Koncesja TV Morąg (miasto w województwie warmińsko-mazurskim) obowiązywała do 12 września 2025 roku, ale nadawca chce zaprzestać działalności z dniem 1 stycznia 2025 roku. Stacja była zobowiązana do emisji przynajmniej godziny programu w każdym tygodniu. Wchodziła w skład oferty sieci kablowej Vectra. Program miał mieć charakter informacyjno-publicystyczny. Właścicielem koncesji był Mariusz Brodzik.
Marian Pospiszel z Głupczyc (województwo opolskie) był właścicielem aż trzech koncesji. Koncesja TV Pogranicze obowiązywała do 22 sierpnia 2030 roku, Pogranicze TV do 25 października 2025 roku, a Telewizji Pogranicze do 10 marca 2025 roku. Stacja miała charakter uniwersalny i musiała nadawać przynajmniej godzinę programu na dobę. Mogli ją oglądać również abonenci Vectry.
Trudna sytuacja telewizji lokalnych
Stacje lokalne od lat narzekają na sytuację finansową. Co jakiś czas Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyla koncesje nadawców, którzy nie utrzymali się na rynku. Na przykład rok temu taką decyzję podjęto odnośnie kanałów Moja TV ze Szczecina i TV Konstantynów z Konstantynowa Łódzkiego, które zaprzestały nadawania.
Obecnie los lokalnych telewizji zależy od miejscowych polityków i firm. Do zamknięć kolejnych stacji może przyczynić się projekt ustawy medialnej, który przewiduje zakaz prowadzenia mediów przez samorządy. Niekiedy nawet szerszy zasięg nie pomaga nadawcom lokalnym. Dostępna drogą satelitarną i za pośrednictwem multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej TVS zdecydowała się na zamknięcie newsroomu. Nie emituje już serwisów informacyjnych z wiadomościami ze Śląska.
Nadawcy chcieliby powołania funduszu wspierającego ich działalność. - Stacje lokalne we Francji korzystają z różnych form wsparcia publicznego, czego polskie stacje lokalne póki co nie mają zapewnionego. Jako środowisko zrzeszone w PIKE liczymy, że wkrótce to się zmieni i zostanie powołany Fundusz Telewizji Lokalnych, który będzie wspierał nasze stacje, które są ważnym ogniwem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i demokracji – mówił Wirtualnemedia.pl Krzysztof Szydłowski, prezes poznańskiej Telewizji WTK. Choć jego główny kanał działa od 1996 roku, to ostatnio „Presserwis” informował, że nadawca chce do końca maja 2025 roku zamknąć sportowy FanKlub TV.
Niedawno Krajowy Instytut Mediów opublikował raport dotyczący zasięgów telewizji lokalnych od lipca ub.r. do czerwca br. Tym razem wzięto pod uwagę także kanały dostępne przez naziemną telewizję cyfrową, dlatego pierwsze miejsce przypadło TVT z Rybnika, która wyprzedziła m.in. Telewizję WTK z Poznania i łódzką TV Toya.
KIM podał dane odnośnie udziału w populacji widzów stacji lokalnych, którzy w ciągu trzech ostatnich miesięcy od momentu wywiadu, korzystali z takich mediów. Pierwsze miejsce zajęła TVT z Rybnika (8,7 proc.). Dalej uplasowały się: poznańska Telewizja WTK (6,2 proc.), łódzka TV Toya (3,3 proc.), TV Mazowsze z Płocka (3,1 proc.) i TV Asta z Piły.