Radio 2024-11-19
6

Poseł KO bliżej Rady Mediów Narodowych. Pozytywna opinia komisji

Wojciech Król, fot. screen z youtube'a Wojciech Król, fot. screen z youtube'a

Kandydatura posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla do Rady Mediów Narodowych została pozytywnie zaopiniowana przez Sejmową Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sejm będzie głosował w tej sprawie w czwartek.

Za kandydaturą Wojciecha Króla zagłosowało 15 posłów, 9 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Teraz o wyborze członka Rady Mediów Narodowych zdecyduje Sejm - głosowanie w tej sprawie zaplanowano w czwartek wieczorem. Nowego przewodniczącego RMN wybierze spośród swoich członków na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie.

Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych w jej skład wchodzi pięć osób wybieranych na sześcioletnie kadencje. Trzy osoby powołuje Sejm, a dwie - prezydent RP po wskazaniu kandydatów przez największe opozycyjne kluby parlamentarne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sejm 11 października odwołał Czabańskiego z funkcji członka Rady Mediów Narodowych. Argumentem wnioskującej o odwołanie KO było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w Radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Czabański, wybrany do RMN z rekomendacji PiS, kierował nią od 2016 r. Po jego odwołaniu w RMN zasiadają cztery osoby. Są to wskazani przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm ubiegłej kadencji Piotr Babinetz i Joanna Lichocka oraz Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby reprezentowali ówczesną opozycję.

Wojciech Król pracował w TVP i Eurozecie

Wojciech Król (ur. 22 kwietnia 1985 r.) studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia o specjalizacji Realizacja Programów Dziennikarskich. Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Król rozpoczynał drogę zawodową jako instruktor teatralny w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Wkrótce podjął pracę w spółce radiowej Ad. Point, a następnie Eurozet na stanowisku specjalisty ds. reklamy, media planner i copywriter. Pracę radiową łączył ze współpracą z oddziałem katowickim Telewizji Polskiej na stanowisku asystenta reżysera. Karierę zawodową kontynuował już jako dziennikarz w TVP 2 w Warszawie w redakcji programów porannych i form studyjnych.

W 2010 r. przyjął propozycję objęcia stanowiska rzecznika prasowego i szefa kancelarii prezydenta Mysłowic. Cztery lata później objął stanowisko dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.

Wojciech Król jest posłem nieprzerwanie od 2015 r. Trzecią kadencję zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, obecnie jest jej wiceprzewodniczącym.

CZYTAJ TEŻ: Zezwolenia zamiast koncesji. Rząd chce, żeby szef KRRiT mógł mniej

Jak napisano w uzasadnieniu jego kandydatury, "doświadczenie zawodowe, merytoryczne zdobyte w radiu i telewizji, wykształcenie ściśle związane z mediami, wieloletnia praca w Komisji Kultury i Środków Przekazu jednoznacznie wskazują na to, że pan Wojciech Król jest osobą gotową i przygotowaną do pełnienia funkcji członka Rady Mediów Narodowych". "Osobą gwarantującą wypełnianie zadań tego organu w sposób fachowy i rzetelny" - podkreślono.

Były minister kultury: Czabański odwołany bezprawnie

W ocenie b. wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego (PiS), przewodniczący Rady Mediów Narodowy Krzysztof Czabański został bezprawnie odwołany. "Przypominam, że nie było żadnych podstaw, poza wątpliwymi ekspertyzami, żeby pan przewodniczący Czabański był odwołany z RMN" - powiedział. Zdaniem Glińskiego "być może Wojciech Król ma odpowiednie kompetencje i mógłby zasiadać w Radzie Mediów Narodowych, tylko że tam nie ma wolnego miejsca z punktu widzenia praworządności i prawa, jakie w Polsce obowiązuje".

Poseł PiS Marek Suski pytał z kolei Króla o to, czy uważa, że Rada Mediów Narodowych jest ciałem konstytucyjnym, a jeżeli tak, to dlaczego KO łamie zasady kadencyjności obowiązujące w tym organie. Król, odnosząc się do tych wypowiedzi, powiedział: "wobec przyjętej przez Sejm ustawy stosuje się zasadę domniemania konstytucyjności, chyba że Trybunał Konstytucyjny stwierdzi jej niekonstytucyjność". Zaznaczył jednak, że "Koalicja 15 października jest zgodna co do tego, że należy docelowo zlikwidować Radę Mediów Narodowych, natomiast na dzień dzisiejszy ona funkcjonuje".

Rada Mediów Narodowych to organ powołany za rządów PiS, który powołuje zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia.

Powołanie na miejsce Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez obecną koalicję rządzącą zmieni rozkład sił w Radzie Mediów Narodowych - członkowie związani z PiS stracą w niej większość.

Autor: tw/pap

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad miliona czytelników
KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas