SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dolny Śląsk kusi tajemniczością i ogromem nieodkrytych zagadek

Jest taki region w Polsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce wciąż – zdaje się – nieodkryte, a oferujące cały wachlarz atrakcji. Pełen historycznych zamków i pałaców – wystawnych i majestatycznych rezydencji. Zachwycający też niepowtarzalnymi krajobrazami na wyciągnięcie ręki. To Dolny Śląsk.

Mało kto wie, że to właśnie na Dolnym Śląsku jest najwięcej zamków i pałaców w Polsce. Kryjących wiele tajemnic i wciąż nieodkrytych zagadek. Miejsc, które można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Ale ten region to nie tylko historia. Bo Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, bogatą ofertę edukacyjną, atrakcyjną bazę hotelową oraz liczne ośrodki SPA. 

Rozpoczynając podróż po regionie warto sięgnąć po przewodnik „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców” autorstwa Mikołaja Gospodarka. 

Magię Dolnego Śląska ukazano w nim w 50 wyjątkowych lokalizacjach, uwiecznionych na malowniczych zdjęciach. To podróż po zamkach i pałacach regionu, a także w głąb jego historii i architektury. – Jest to autorska selekcja, której celem było przekrojowe pokazanie ogromnego skarbu jaki posiada Dolny Śląsk. Głęboko wierzę w to, że dzięki promocji tych obiektów wielu turystów wyruszy na odkrywanie innych miejsc w regionie. To co oddajemy w Państwa ręce, to „zaczyn”. Oby ta książka stała się przyczynkiem do zwiększenia ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku – mówi Mikołaj Gospodarek, autor przewodnika.

Przewodnik w formie książkowej jest dostępny w punktach informacji Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, w trakcie wydarzeń wspieranych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz w dolnośląskich zamkach i pałacach. Można go też pobrać w formacie cyfrowym jako dostępny PDF oraz jako audiobook. 

Zamek Grodziec

Odkrywanie tajemnic historii 

Wyruszając w podróż po Dolnym Śląsku nie można pominąć skrywającego niemal 10 wieków tajemnic Zamku Grodziec w Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Kusi nie tylko historią, ale i pięknym otoczeniem oraz malowniczymi widokami z każdego zamkowego zakątka. To jedne z pierwszych ruin zamku w Europie, które wyremontowano w celach turystycznych. 

Kolejna tajemnicza i pełna niezwykłych historii warownia to położony nad Jeziorem Leśniańskim Zamek Czocha. Dzięki klimatycznemu wizerunkowi często bywa nazywany polskim „Hogwartem”. Jest owiany licznymi legendami, a zwiedzający mogą odkrywać jego sekretne przejścia, skrytki oraz dawne komnaty. 

W zamku powstała sieć zmyślnie zamaskowanych tajnych przejść i skrytek – ponoć jest ich ok. 40, ale do tej pory odkryto jedynie 18. Choć został ograbiony, to wiele osób wierzy, że nie wszystkie skrytki zostały odnalezione.

Na Dolnym Śląsku znajduje się też jeden z najlepiej zachowanych zamków obronnych w Polsce – Zamek w Bolkowie. Jednym z jego symboli jest unikalna, potężna wieża o kształcie kropli, która służyła obronie, a dziś oferuje wspaniałe widoki na okolicę. 

Także w tym regionie znajduje się trzeci co do wielkości zamek w Polsce, którego imponująca architektura i bogate wnętrza zapierają dech w piersiach i przyciągają turystów z całego świata. To Zamek Książ. Można tu poznać niezwykłą historię zamku, który w czasie II wojny światowej był jednym z miejsc tajnych projektów nazistowskich, związanych z podziemnymi tunelami i legendarnym „Złotym Pociągiem”. 

Idealnym miejscem do wypoczynku jest ukryty w leśnej głuszy Zamek Kliczków. Na tych, którzy cenią relaks czeka zamkowy basen w dawnej hali maneżowej, sauny oraz klimatyczne spa. W wakacje codziennie na dziedzińcu odbywa się kino plenerowe. 

Jedną z ważniejszych, piastowskich warowni na Dolnym Śląsku jest Zamek Wleń. Jego ruiny pamiętają najazd Mongołów. Znajduje się na wzgórzu na terenie klonowo- lipowego rezerwatu leśnego Góra Zamkowa. 

Prawdziwie zamkowy charakter poczujemy w Zamku Karpniki, który zachwyca średniowieczną fosą, wieżą czy labiryntem korytarzy i schodów. W zamku relaksują nie tylko widoki, ale również strefa wellness. Można tu odpocząć oraz skorzystać z wielu opcji aktywnego wypoczynku.

 Zamek Czocha

Pałacowe komnaty zapraszają 

Dolny Śląsk kusi też niezwykłymi, pełnymi uroku, elegancji i wysmakowanego gustu pałacami. 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to majestatyczna budowla, o imponujących wieżach i bogato zdobionych fasadach. Kompleks pałacowo-parkowy to także przykład doskonałego połączenia sztuki i natury, która w październiku mieni się paletą złota i czerwieni. 

W Kotlinie Jeleniogórskiej położony jest Pałac Wojanów - klejnot architektury otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym. Dziś pełni funkcję luksusowego hotelu i centrum konferencyjnego i jest idealnym miejscem na romantyczny wyjazd lub organizację wydarzeń

Na Dolnym Śląsku znajdziemy też sielską oazę, która powstała ze zrujnowanego zabytku - Pałac Kamieniec. Urządzony w stylu gustawiańskim, już od progu zachwyca idylliczną atmosferą. Wspaniałe krajobrazy, dawne zabudowania folwarczne, urokliwa szklarnia idealna na wyjątkowy posiłek i historyczny ogród to tylko kilka z wyróżników tego miejsca. 

W bezpośrednim sąsiedztwie Karpacza i Szklarskiej Poręby znajduje się z kolei Pałac Staniszów. Przepiękny i rozległy park przypałacowy jest jednym z pierwszych parków w stylu angielskim założonych na Dolnym Śląsku. Znajduje się tam staw, gdzie można spotkać dzikie kaczki, ptactwo wodne i roślinne. 

Miłośników przyrody w swoje progi zaprasza Pałac Gruszów, położony w spokojnej dolnośląskiej wsi, której atmosfera sprzyja odpoczynkowi, a otacza go zabytkowy park, zachęcający do długich spacerów. Wśród pobliskich atrakcji można wypróbować ścieżki rowerowe Suliwoods w Sulistrowiczkach, spojrzeć na okolicę z innej perspektywy w czasie lotu balonem czy wybrać się na spływy pontonowe Przełomem Bardzkim. 

Pałace i zamki Dolnego Śląska to historia regionu wpisana w mury budynków. Tajemniczych miejsc jest tu bez liku – dedykowanych odkrywcom, badaczom, tropicielom, miłośnikom zagadek, ale nie tylko. Kuszą piękną architekturą i zagadkami historii, oraz bogatym programem wydarzeń: od historycznych rekonstrukcji po festiwale. To tu odbywają się klimatyczne imprezy i turnieje rycerskie, oddające ducha minionych epok. Wiele zamków służy jako hotele czy miejsca inspirujących spotkań i warsztatów artystycznych. 

Tym wszystkim Dolny Śląsk kusi, zachwyca, czaruje, zachęca i wciąga. Bo ktoś, kto choć raz spróbuje zgłębić jego tajemnice, będzie tu wracać. Po więcej i więcej.

Więcej takich treści w dodatku "Podróże 2024, edycja zima".

Dołącz do dyskusji: Dolny Śląsk kusi tajemniczością i ogromem nieodkrytych zagadek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl