RASP pozwie Wolnejeziorany.pl za porównanie autorki tekstu w „Newsweeku” o „polskich obozach koncentracyjnych” do ogolonej prostytutki
Ringier Axel Springer wezwał redakcję strony Wolnejeziorany.pl do usunięcia tekstu krytykującego artykuł Pauli Szewczyk w serwisie internetowym „Newsweeka” o książce Marka Łuszczyny na temat obozów koncentracyjnych uruchomionych w Polsce krótko po zakończeniu II wojny światowej. W tekście na Wolnejeziorany.pl dziennikarkę porównano do prostytutek, którym za oddawanie się Niemcom golono głowy. RASP chce też publikacji przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia. Redakcja strony nie zamierza spełnić tych żądań i szykuje się na proces sądowy.
Dołącz do dyskusji: RASP pozwie Wolnejeziorany.pl za porównanie autorki tekstu w „Newsweeku” o „polskich obozach koncentracyjnych” do ogolonej prostytutki
Nie da się zakazać mówienia prawdy, pod pretekstem nazywania jej propagandą. Prawda ma niemożliwą do zabicia żadnym zakazem moc trwania i ujawniania się.
Wszystkie wydarzenia opisane, są dokładnie zbadane i potwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej.
I tak na przykład wedle bardzo zachowawczych obliczeń IPN w obozie w Świętochłowicach w okresie po wyzwoleniu (luty-listopad 1945r.) więzionych było co najmniej 5764 więźniów (Volksdeutschów, AK-owców, Ukraińców, Ślązaków), z których niemal 1/3 nie przeżyła pobytu. IPN udokumentował liczbę zmarłych w obozie na 1855 osób.
Obóz został zlikwidowany po inspekcji jak najbardziej komunistycznej komisji prokuratora Jerzego Rybakiewicza, który większość więźniów po prostu pozwalniał do domów. Bo, nawet zdaniem komunistów, w przeważającej części osadzeni "siedzieli za niewinność".
Oczywiście, zwalnianiu musieli oni przedtem podpisać zobowiązanie, że pod groźbą kary więzienia nie będą z nikim rozmawiać o tym, co się działo w obozie.
Więc, jak widzisz, byli już tacy, co zakazywali mówienia o Świętochłowicach, a prawda i tak wyszła na jaw!
Po więcej prawdy odsyłam na stronę IPN, z której autorki czerpały, jak widać, bardzo obficie.
I trochę lektury, dla naiwnych, co myślą, że to niemiecka propaganda:
„Obóz Pracy w Świętochłowicach w 1945 roku. Dokumenty, Zeznania, Relacje, Listy”. Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Warszawa 2002, s. 21, ISBN 83-915983-6-5.
Obozowe dzieje Świętochłowic Eintrachthütte – Zgoda wyd. IPN 2002 ISBN 83-89078-11-2.
A na terenie jakiego państwa znajdowały się te obozy? ZSRR? Czy może Izraela?