SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dlaczego trzeba czekać na ponowne zastrzeżenie numeru PESEL?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie ważną notę dotyczącą zastrzeżenia numeru PESEL. Dotyczy sytuacji, w której obywatel na ponowne zastrzeżenie danych musi czekać. 

aplikacja mObywatel aplikacja mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe od listopada ubiegłego roku. Już kilka milionów obywateli skorzystało z tej możliwości. Od 1 czerwca podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności muszą sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

Zastrzeżony PESEL ma wiele praktycznych konsekwencji – na przykład, że nikt nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.

Zobacz: PESEL jest kluczową daną osobową dla Polaków

Ważne informacji nt. zastrzegania PESEL

Resort cyfryzacji wyjaśnia, po co potrzebne są te przerwy.  

Numer PESEL można zastrzec w aplikacji mObywatel. Do wyboru są swie opcje – zastrzeżenie bezterminowe oznacza, że numer przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy. Druga opcja to czasowe zastrzeżenie w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, gdy bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać – od kilkunastu minut do nawet 12 godzin. 

„Przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom. Wyobraźmy sobie, że każda instytucja musiałaby co chwilę aktualizować dane. Mogłoby to prowadzić do błędów, które zagrażałaby bezpieczeństwu naszych danych” – wyjaśniono w komunikacie.

W przypadku, gdy ktoś cofa zastrzeżenie PESELu, np. do większych zakupów w sklepie z AGD, przerwa na ponowną ochronę numeru jest potrzebna ze względów bezpieczeństwa danych. Zapobiega też próbom wyłudzeń kredytów.

Dłuższe, 12-godzinne przerwy stosuje się, gdy obywatel musi zdjąć ochronę PESEL do podjęcia z banku większej gotówki. 

To zabezpieczenie przed oszustwami metodą „na wnuczka" czy „na policjanta" jest kluczowe. Wyobraźmy sobie, że ktoś próbuje wypłacić nasze pieniądze, podszywając się pod nas albo bliska nam osoba zostaje zmanipulowana i próbuje wypłacić duże środki ze swojego konta i przekazać je oszustom, którzy podszywają się pod członka rodziny albo policjanta” – tłumaczy resort w komunikacie. 
 

Dołącz do dyskusji: Dlaczego trzeba czekać na ponowne zastrzeżenie numeru PESEL?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl